Aktualności: Grand Theft Auto VI

Co już wiemy o GTA 6 na podstawie trailera

GTA VI - Lucia i Jason
Newswire Rockstar Games

Wczorajsza prezentacja pierwszego zwiastunu Grand Theft Auto VI nie obyła się bez problemów, a to za sprawą kolejnego już wycieku. W efekcie otrzymaliśmy dziewięćdziesięciu sekundowy materiał wideo prawie 15 godzin wcześniej niż było to pierwotnie planowane.

Zacznijmy od tego, że jestem pod ogromnym wrażeniem jak zaprezentowano pierwszy zwiastun GTA 6. Spotkałem się z różnymi opiniami, ale ja patrzę na szósteczkę ze swojej perspektywy. Uwierzcie za dzieciaka wiele godzin spędziłem w GTA Vice City, więc dla mnie powrót w te klimaty jest czymś więcej. Towarzyszący utwór Tomego Petty - Love Is A Long Road od samego początku kreuje klimat jaki otrzymamy w nadchodzącej produkcji, który notabene jest utrzymany z pierwowzorem sprzed ponad dwudziestu lat. Ale już samo Vice City niewyobrażalnie ewoluowało, teraz to nie tylko miasto, ale stan Leonida będzie miejscem rozgrywki na kolejne lata. Z reprezentowanych kadrów widzimy iż obszar, który będzie dostępny jest przeolbrzymi. Samo Vice bardzo ewoluowało i prezentuje się bardzo bogato z gęstą zabudową.

Plaża Vice City Beach w GTA 6

Panorama Vice City z GTA 6

Lucia na tle Vice City z GTA 6

Idąc tym tropem na kolejnych ujęciach widzimy tłumy ludzi, lub jak kto woli NPC'tów, czy finalnie w gameplayu otrzymamy aż tak gęstą "ludność" Vice City? Prawdopodobnie wszystko zależy od mocy przerobowych konsol, na których GTA 6 zostanie wydana. Dziś już wiemy, z oficjalnej notatki prasowej Rockstar Games, że gra zostanie wydana na PlayStation® 5 oraz Xbox Series X|S. Dla mnie zaskoczeniem jest obecność słabszej wersji - Xbox Series S, ponieważ jest ona znacznie mniej wydajna niż PS5 czy Xbox Series X. Czy w ramach optymalizacji działania gry, gracze na słabszym sprzęcie otrzymają uboższą wersję? Czy jednak GTA 6 zostanie tak zoptymalizowany, aby chodził w 30 klatkach na "S", a mocniejsze konsole otrzymają wyższy klatkaż i pełną natywną rozdzielczość 4K? Jak w takim przypadku z generowaniem NPC'tów? Mocniejsze gęstsze zaludnienie, a S'ka mniej? Ciągnąc temat, jeżeli wyznacznikiem do optymalizacji jest "S'ka" to pytanie zasadnicze w ilu GB planują się zmieścić wydawcy. Tak z ciekawości sprawdziłem ile Xbox Series S ma dostępnej przestrzeni dla użytkownika i okazuje że jest to maksymalnie 364 GB. Więc całkiem sporo, ale z drugiej strony rozmiar stanu Leonida i jakość tekstur z zapowiedzi, a to oznacza że trzeba będzie w finalnej wersji pójść raczej na kompromis. Przy RDR2 to okolice 150GB, a GTA 6? To już spekulacje na inny materiał.

Główni protagoniści? Lucja i jej partner

O Lucji dowiedzieliśmy się całkiem sporo z zaprezentowanego wczoraj traileru. Jest latynoamerykanką, poznaliśmy jej imię, które co prawda znaliśmy od pewnego czasu z przecieków, ale od teraz mamy to oficjalnie powiedziane. Poznajemy fragment jej historii, widzimy kard z więzienia w stroju adekwatnym do miejsca, więc wniosek jest jeden - odbywała wyrok. Na innej grafice, co prawda nie będącą ujęciem z zwiastuna, ale miniaturką na trailerze możemy dostrzec jeden istotny szczegół - nasza protagonistka ma założoną policyjną "opaskę" na kostce u nogi, czyli urządzenie monitorujące. Ten fakt daje duże pole do spekulacji, kim jest Lucia, jaką rolę odgrywa. Przypomnijmy iż według spekulacji jej postać jest wzorowana na historii Bonnie i Clyde’a. Na materiale wideo widzimy ją na kilku kadrach w całej okazałości, w tym także w mediach społecznościowych, co sugeruje ze nie będzie ukrywać się. A wręcz przeciwnie będzie znaną gangsterką? Natomiast jej partner... Tu już z oficjalnych źródeł wiemy mało. Jego imię? Nie poznaliśmy go, choć z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to Jason. Kim jest? W ciągu doby pojawiło się już kilka teorii, więc na razie nie będę rozwijał tematu. Jedno możemy o nich powiedzieć, są parą, która będzie się imać wspólnie różnych zajęć, łącznie tych niezgodnych z literą prawa. Kto wcielił się z postać Lucji i "Jason"? Społeczność ma swoje teorie, ale jak na razie żadna z nich nie ma potwierdzenia.

Smaczki z zapowiedzi GTA 6

W zapowiedzi nawiązano do "kobiety z młotkami" - w kadrze pojawia się postać trzymająca dwa młotki, jest to ujęcie z mediów społecznościowych oraz wypowiedziane przez nią słowa "Patrzcie kto wrócił" - w odniesieniu do kogo? Lucji? Abstrahując sama scena jest bezpośrednim odniesieniem do sytuacji z pewną kobietą, która stała się viralem kilka lat temu, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Weazel News - zapowiedź szóstej części Grand Theft Auto potwierdziła również obecność kanału informacyjnego znanego z GTA IV, który bazuje na rzeczywistym Fox News. W materiale wideo pojawiła się także odznaka policyjna Leonidy, która bardzo przypomina tą prawdziwą, jaką posługują się funkcjonariusze w stanie Floryda. Obok wspomnianej odznaki pojawia się także wytatuowany mężczyzna. Wg spekulacji jest on inspirowany Lawrencem Patrickiem Sullivanem, którego okrzyknięto "Jokerem z Miami". Na koniec smaczek który mógł umknąć uwadze, w tym i mi. Rockstar nie byłby sobą i sparodiował mężczyznę leżącego na plaży, który to nagrywa pośladki wypinającej się kobiety... Satyra współczesnych czasów i tego co trafia do mediów społecznościowych.

Pojazdy...

Na zwiastunie GTA 6 zaprezentowano całą gamę pojazdów. W większości dobrze nam znanych z GTA Online lub wcześniejszych odsłon GTA. Nie ma co ukrywać seria Grand Theft Auto jest nierozerwalnie związana z tytułowymi samochodami i wiele osób skupiło się przede wszystkim na pojawiających w materiale pojazdach. Na forum GTAForums została sporządzona lista pojazdów, jakie Rockstar umieściło w zwiastunie - Link do pełnej listy z GTAForums.

Pojazdy przy Ocean Drive w GTA 6

Przejdźmy zatem do podsumowania dzisiejszego materiału, który zaprezentowałem. Sam zwiastun prezentuje w dużej mierze otoczenie w jakim zagramy. Mamy zaprezentowane tętniące życiem Vice City, a także okolice stanu Leonida. Widzimy klimat jakim żyje miasto, neony, imprezy i wszechobecne media społecznościowe. Prócz tego druga strona medalu, piękna fauna i flora - prezentująca malownicze tereny otaczające Vice City, jak również bogactwo przyrody - w tym ptaki przypominające flamingi, a kończąc na krokodylach bądź aligatorach. Zapowiedź GTA 6 jest niebywale hitem sieci, od chwili publikacji wideo zostało już obejrzane ponad 100 milionów razy!

Podziel się: