Aktualności: Grand Theft Auto VI

GTA 6 oficjalnie na PS5 i Xbox Series, a co z PC?

GTA 6 - Lucia i Jason, a wersja na PC
Newswire Rockstar Games

Fala informacji i spekulacji na temat Grand Theft Auto 6 zalała Internet. Do akcji wkroczyły nawet ogólnopolskie media, które na co dzień z gamingiem nie mają nic wspólnego. 

Pytanie, które ostatnio przewija się w wielu dyskusjach - to co z wersją na PC? Faktem jest, że Rockstar Games w swojej oficjalnej nocie o wersji na komputery osobiste nic nie mówi, jedynie pisze o wydaniu gry na konsole obecnej generacji.

Grand Theft Auto VI przeniesie graczy do stanu Leonida, gdzie trafią na skąpane w neonowym świetle ulice Vice City i nie tylko. To największa jak dotąd ewolucja Grand Theft Auto, która zanurzy graczy głębiej w świecie gry niż jakakolwiek odsłona tej serii. Premiera w 2025 r. na PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Rockstar Games Newswire

Czy to oznacza ze GTA 6 nie będzie dostępne dla graczy PC? Nic bardziej mylnego. Na premierę faktycznie nie będzie ta wersja dostępna, ale nie oznacza to że takowa nie wyjdzie w późniejszym terminie. Kto śledzi serie Grand Theft Auto zapewne wie że tradycją stało się już ze pierwsza premiera tytułu odbywa się właśnie na konsole - w tym przypadku PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Przypomnijmy na podstawie gier wydanych przez Rockstara jak to było z tymi premierami. Na pierwszy plan weźmy sobie Grand Theft Auto IV, przez wielu uważana za najlepszą pod względem fabuły. 29 kwietnia 2008 to dzień premiery na konsolach - wtedy były to PlayStation 3, Xbox 360, a 2 grudnia 2008 została wydana wersja na PC. Jak widzicie wersja na komputery miała swoją premierę 6 miesięcy po konsolach. Szybko i efekty tego odczuwamy do dziś - kłania się optymalizacja. Co innego stworzyć i zoptymalizować grę pod dwie konsole, a co innego pod komputery, których kombinacje konfiguracji idą w setki jak nie tysiące. GTA 5 tutaj czekaliśmy znacznie dłużej, premiera na konsolach odbyła się 17 września 2013, a gracze na PC mogli zagrać dopiero 14 kwietnia 2015. Przez te półtora roku wydawca dopracował piątkę, nie popełniając już błędu jaki zrobił z GTA 4. Cały szum rozgrywa się o to że wersja komputerowa musi być zoptymalizowana pod setki konfiguracji sprzętowych komputerów, a pod konsole tylko dwie, no w tym przypadku może 3, gdyż słabszego Xboxa też wziąłbym pod rozwagę.

Ja osobiście do 2021 roku uważałem ze konsole są bee i twierdziłem że grać można tylko na PC. Myliłem się, teraz właśnie to konsola jest głównym źródłem rozgrywki w GTA Online. Tak po sześciu latach grania i rozwijania postaci na PC postanowiłem że zacznę od początku swoją przygodę z GTA Online i do dziś gram na Xbox Series X. Jeżeli natomiast mimo wszystko chcesz zagrać na PC w GTA 6, musisz uzbroić się w cierpliwość, gdy Rockstar będzie gotowy na port gry na komputery, da znać społeczności.

Weźmy pod uwagę, że nawet nie została ustalona konkretna data premiery GTA 6 na konsolach. Wiemy że bedzie to rok 2025, ale nie jaki miesiąc. Jedynie spekulacje dają pewna nadzieje że będzie to początek 2025 roku, choć zaznaczam są to tylko spekulacje na podstawie co prawda oficjalnych raportów Take2, ale nie jest tam wprost to napisane. Moim zdaniem wydanie wersji na PC GTA 6 jest bardziej realne w 2026 roku, przy założeniu że Grand Theft Auto VI wyjdzie planowo na konsole.

ps. Nie łykajcie tekstów o wymaganiach sprzętowych GTA 6! Takowe nie istnieją jeszcze, a wiele polskich portali już niby je podaje. Są to na razie jedynie wyssane z palca spekulacje i plotki.

Podziel się: