Aktualności: Grand Theft Auto VI

To już niemal pewne, w szóstce jedną z protagonistek będzie kobieta!

ArtLogo GTA 6

Na temat Grand Theft Auto VI oficjalnie wiemy tylko tyle że nad nim pracują, ale z plotek, mniej lub bardziej wiarygodnych, już znacznie więcej możemy się dowiedzieć o planach Rockstara. Jeżeli wierzyć doniesieniom z artykułu opublikowanego na Bloombergu przez Jason Schreier to niemal pewnym jest iż główną protagonistką będzie postać kobieca.

Ale zacznijmy od początku 27 lipca na łamach wcześniej wspomnianego serwisu pojawił się obszerny artykuł o tytule "Rockstar Games Cleaned Up Its Frat-Boy Culture - and Grand Theft Auto, Too" w którym to możemy przeczytać, że wraz z nowym tonem w firmie oraz zmianą kierunku kreatywnego, GTA 6 będzie się prawdopodobnie bardzo różnić od swojego poprzednika.

W dalszej części Jason Schreier wspomina wydarzenia z maja 2020 roku i sytuacją związaną z masowymi zamieszkami oraz protestami jakie wybuchły po zabójstwie Afroamerykanina George'a Floyda przez policjanta w Minneapolis. Jak podkreśla to zrewidowało plany co do trybu gry nad jakim pracowano z myślą o GTA Online i zanim został zapowiedziany, po cichu zawieszono go. Tak wynika z informacji jakie pozyskano od pracowników studia, którzy notabene prosili o anonimowość, gdyż jak wspominali nie są upoważnieni do przekazywania tych informacji. Ów tryb "Cops ‘n’ Crooks", który po przetłumaczeniu na polski "Gliniarze i Oszuści" miał pojawić się w multiplayerze z uniwersum GTA jako DLC. Wracając jeszcze na chwilę do samego źródła przecieków, jak autor podaje rozmawiał on z ponad dwudziestoma osobami, które są lub niedawno były pracownikami studia pracującego nad serią Grand Theft Auto. Co do renomy Bloomberga oraz jego dziennikarzy nie ma wątpliwości - w swoich artykułach przykładają się do przekazania rzetelnej informacji, potwierdzonych wiarygodnymi źródłami.

Powyższe wydarzenie było jednym z kilku wrażliwych politycznie akcji, które Rockstar Games, oddział Take-Two Interactive Software Inc., podjął w ostatnich latach. Nie tylko zrezygnowano z kontrowersyjnego tryby z policjantami w roli głównej, ale także usunięto transfobiczne dowcipy w ostatnio wydanym na konsole nowej generacji Grand Theft Auto V. Deweloperzy są również ostrożni, aby nie "uciskać", żartując z grup zmarginalizowanych, jak mówili ludzie, w przeciwieństwie do poprzednich gier.

Takie ruchy kiedyś wydawały się nie do pomyślenia dla firmy, której najlepiej sprzedająca się seria jest satyrycznym przedstawieniem Ameryki, która polega na graniu w gangsterów, którzy zabijają cywilów i gdzie kobiety są głównie przedstawiane jako obiekty seksualne. Grand Theft Auto V był nihilistyczną parodią, która obrażała wszystko, od prawicowych radiowców po liberalnych polityków. Wewnątrz firmy ton nie różnił się zbytnio. Pracownicy Rockstar opisali kulturę pracy pełną picia, awantur i wycieczek do klubów ze striptizem. Firma była wczesnym symbolem ogólnobranżowego problemu długich godzin pracy w biurze, zwanego crunch, w którym pracownicy musieli spędzać przy swoich biurkach wiele nocy i weekendów, aby utrzymać grę zgodnie z harmonogramem.

To oznacza, moim zdaniem, koniec pewnej ery serii Grand Theft Auto... i tu poprawność polityczna wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem. Jedno jest pewne każdy człowiek zasługuje na szacunek i każdy ma prawo mieć swoje przekonania i według nich żyć, ale eksponowanie w ostatnim czasie przez większość "poprawnie politycznych" zachowań mniejszości nie idzie w dobrym kierunku i w mojej ocenie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Dobrym przykładem są tu ostatnie produkcje Netflixa, które na każdym rogu chcą być poprawne politycznie i wypaczają rzeczywistość...

Wracając do tematu GTA 6 będzie zawierać grywalną bohaterkę po raz pierwszy w swojej historii. Kobieta, którą ma być Latynoska, będzie jedną z dwóch głównych postaci w historii zainspirowanej przez rabusiów Bonnie i Clyde'a. Prace nad następcą piątki trwają, ale zmiany w podejściu Rockstar Games do serii GTA sprawiły iż może ona stać się zupełnie czymś innym niż wcześniejsze odsłony. Kilku pracowników Rockstar zwróciło uwagę, że nie można tak naprawdę satyrować dzisiejszej Ameryki - to już satyra sama w sobie.

Opóźnienia w pracy nad Grand Theft Auto VI jak się okazuje, są nie tylko związane z pandemią, ale również ze zmianą koncepcji dla serii. Warto podkreślić iż ograniczenie tak zwanego crunch spowodowało, że zabrakło rąk do pracy nad tak złożonym i wymagającym projektem. Trzymanie się tej obietnicy już spowodowało zmiany w grze. Pierwotne plany dotyczące tytułu, który nosi kryptonim Project Americas, zakładały, że będzie on bardziej rozległy niż jakakolwiek dotychczasowa gra Grand Theft Auto. Wczesne projekty wymagały uwzględnienia terytoriów wzorowanych na dużych obszarach Ameryki Północnej i Południowej, według osób zaznajomionych z planami. Ale firma zrealizowała te ambicje i skróciła główną mapę do fikcyjnej wersji Miami i jego okolic.

Aktualnie plany Rockstar co do GTA 6 ciągle ulegają zmianom, obszar gry co prawda ma być duży w porównaniu do poprzednich wydań, ale ciągle podlega ewolucji. Jak donoszą informatorzy, otrzymamy na pewno dużo więcej wewnętrznych lokalizacji, są cały czas dodawane nowe misje i, tu nie wiem czy dobrze rozumiem czytywany tekst - miasta?

Rockstar ustanowił nową strukturę zarządzania po odejściu byłego już dyrektora projektowego Imrana Sarwara, którego kilku pracowników oskarżyło o zastraszanie i obelgi słowne. Jego stanowisko zostało obsadzone przez trzech innych reżyserów, tworząc coś, co kilka osób określiło jako sytuację "zbyt wielu kucharzy", w której decyzje projektowe często ulegają zmianom lub są ze sobą sprzeczne. Niektóre kluczowe aspekty gry, takie jak walka, wciąż przechodziły zmiany, mimo że programiści spodziewali się, że zostaną zablokowane, powiedzieli pracownicy. Jak podaje Jason Schreier - Sarwar nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Ostatnim aspektem jaki poruszono w artykule jest przypuszczalna data premiery, która według analityków branżowych może odbyć się w roku podatkowym określanym przez Take-Two jako 2024 - będzie trwał od kwietnia 2023 do marca 2024. Jednak jak podkreślono deweloperzy są sceptyczni co do dotrzymania tego terminu.

Pozostaje pytanie czy w ciągu najbliższych dwóch lat otrzymamy następcę królującego od 2013 roku GTA 5?